OS i Ishockey 1968 i Grenoble

                                                                         Gruppspel

             
6 feb Tjeckoslovakien - USA 5-1   12 feb Tjeckoslovakien - Östtyskland 10-3
6 feb Sovjet - Finland 8-0   12 feb Sverige - Finland 5-1
6 feb Kanada - Västtyskland 6-1   12 feb USA - Västtyskland 8-1
7 feb Sverige - USA 4-3   13 feb Sovjet - Sverige 3-2
7 feb Sovjet - Östtyskland 9-0   13 feb Tjeckoslovakien - Kanada 2-3
8 feb Tjeckoslovakien - Västtyskland 5-1   14 feb Östtyskland - Finland 2-3
8 feb Kanada - Finland 2-5   15 feb Östtyskland - USA 4-6
9 feb Sverige - Västtyskland 5-4   15 feb Sverige - Kanada 0-3
9 feb Sovjet - USA 10-2   15 feb Tjeckoslovakien - Sovjet 5-4
9 feb Kanada - Östtyskland 11-0   16 feb Finland - Västtyskland 4-1
10 feb Tjeckoslovakien - Finland 4-3   17 feb Östtyskland - Västtyskland 2-4
10 feb Sverige - Östtyskland 5-2   17 feb USA - Finland 1-1
11 feb Kanada - USA 3-2   17 feb Tjeckoslovakien - Sverige 2-2
11 feb Sovjet - Västtyskland 9-1   17 feb Sovjet - Kanada 5-0
             

 

  Tabellen OS 1968 ma v o f mål po
1 Sovjet 7 6 0 1 48-10 12
2 Tjeckoslovakien 7 5 1 1 33-17 11
3 Kanada 7 5 0 2 28-15 10
4 Sverige 7 4 1 2 23-18 9
5 Finland 7 3 1 3 17-23 7
6 USA 7 2 1 4 23-28 5
7 Västtyskland 7 1 0 6 13-39 2
8 Östtyskland 7 0 0 7 13-48 0
               

                                Poängligan OS 1968   

 

nr

spelare

Land

Ma Mål assist po utv +/-
1 11 Anatolij Firsov Sovjet 7 12 4 16 4  
2   Vjatjeslav Starsjinov Sovjet 7 6 6 12 2  
    Viktor Polupanov Sovjet 7 6 6 12 10  
4   Vladimir Vikulov Sovjet 7 2 10 12 2  
5 9 Josef Golonka Tjeckoslovakien 7 4 6 10 8  
6   Fran Huck Kanada 7 4 5 9 10  
7   Jan Hrbaty Tjeckoslovakien 7 2 7 9 2  
8   Marshall Johnston USA 7 2 6 8 4  
    Jack Morrison USA 7 2 6 8 10  
10 14 Vaclav Nedomansky Tjeckoslovakien 7 5 2 7 4  
                   

                          Bästa spelare i OS 1968

     
Målvakt Ken Broderick Kanada
Back Josef Horesovsky Tjeckoslovakien
Forward Anatolij Firsov Sovjet
     

                          All Star Team OS 1968

     
Målvakt Ken Broderick Kanada
Högerback Jan Suchy Tjeckoslovakien
Vänsterback Lennart Svedberg Sverige
Högerforward Frantisek Sevcik Tjeckoslovakien
Centerforward Fran Huck Kanada
Vänsterforward Anatolij Firsov Sovjet
     

 

                                                         Samtliga matcher i OS 1968                                                                                 

ma 1

Tjeckoslovakien - USA

5-1 (1-1, 2-0, 2-0) Publik:

Domare:

6 feb Tjeckoslovakien: USA:   Ove Dahlberg, Sverige
1968 Jan Suchy Doug Volmar   Olle Wiking, Sverige
  Jan Havel      
  Jaroslav Jirik      
  Petr Hejma      
  Jiri Holik      
         
         
ma 2

Sovjet - Finland

8-0 (3-0, 2-0, 3-0) Publik:

Domare:

6 feb Sovjet:     Bucala, Tjeckoslovakien
1968 Vjatjeslav Starsjinov 2     Korinek, Tjeckoslovakien
  Jevgenij Misjakov 2      
  Jevgenij Zimin 2      
  Anatolij Firsov      
  Viktor Polupanov      
         
         
ma 3

Kanada - Västtyskland

6-1 (0-0, 4-1, 2-0) Publik:

Domare:

6 feb Kanada: Västtyskland:   Anatolij Seglin, Sovjet
1968 Roger Bourbonnais 2 Kopf   Snetkov, Sovjet
  Ray Cadieux      
  Gary Dineen      
  Morris Mott      
  Fran Huck      
         
         
ma 4

Sverige - USA

4-3 (0-0, 4-2, 0-1) Publik:

Domare:

7 feb Sverige: USA:   McEvoy, Kanada
1968 Lars-Göran Nilsson Craig Falkman   Kubinec, Kanada
  Håkan Wickberg Len Lilyholm    
  Henrik Hedlund Lou Nanne    
  Folke Bengtsson      
         
         
ma 5

Sovjet - Östtyskland

9-0 (4-0, 2-0, 3-0) Publik:

Domare:

7 feb Sovjet:     Wycisk, Polen
1968 Anatolij Firsov 3     Johanessen, Norge
  Vladimir Vikulov 2      
  Jevgenij Misjakov      
  Vjatjeslav Starsjinov      
  Venjamin Alexandrov      
  Oleg Zaitsev      
         
         
ma 6

Tjeckoslovakien - Västtyskland

5-1 (1-0, 2-0, 2-1) Publik:

Domare:

8 feb Tjeckoslovakien: Västtyskland:   McEvoy, Kanada
1968 Jan Hrbaty Lax   Kubinec, Kanada
  Josef Golonka      
  Jan Havel      
  Petr Hejma      
  Frantisek Sevcik      
         
         
ma 7

Kanada - Finland

2-5 (1-2, 0-1, 1-2) Publik:

Domare:

8 feb Kanada: Finland:   Trumble, USA
1968 Danny O´Shea Matti Keinonen   Seglin, Sovjet
  Bill McMillan Lasse Oksanen    
    Jorma Peltonen    
    Ilpo Koskela    
    Juhanni Wahlsten    
         
         
ma 8

Sverige - Västtyskland

5-4 (4-3, 0-0, 1-1) Publik:

Domare:

9 feb Sverige: Västtyskland:   Bucala, Tjeckoslovakien
1968 Lennart Svedberg Kahn   Korinek, Tjeckoslovakien
  Tord Lundström Hanig    
  Bert-Ola Nordlander Reif    
  Roger Olsson Kopf    
  Carl-Göran Öberg      
         
         
ma 9

Sovjet - USA

10-2 (6-0, 4-2, 0-0) Publik:

Domare:

9 feb Sovjet: USA:   Ove Dahlberg, Sverige
1968 Anatolij Firsov 3 Donald Ross   Kubinec, Kanada
  Viktor Blinov 2 Jack Morrison    
  Viktor Polupanov 2      
  Viktor Kuzkin      
  Vjatjeslav Starsjinov      
  Jurij Mojsejev      
         
         
ma 10

Kanada - Västtyskland

11-0 (4-0, 4-0, 3-0) Publik:

Domare:

9 feb Kanada:     Trumble, USA
1968 Morris Mott 4     Sillankorva, Finland
  Fran Huck 2      
  Ted Hargreaves      
  Danny O´Shea      
  Roger Bourbonnais      
  Steve Monteith      
  Herb Pinder      
         
         
ma 11

Tjeckoslovakien - Finland

4-3 (0-1, 3-0, 1-2) Publik:

Domare:

10 feb Tjeckoslovakien: Finland:   Olle Wiking, Sverige
1968 Vaclav Nedomansky 2  Matti Keinonen    Snetkov, Sovjet
  Josef Golonka Veli-Pekka Ketola    
  Jan Havel Lasse Oksanen    
         
         
ma 12

Sverige - Östtyskland

5-2 (1-0, 2-1, 2-1) Publik:

Domare:

10 feb Sverige: Östtyskland:   Seglin, Sovjet
1968 Henrik Hedlund 2 Plotka   Wycisk, Polen
  Håkan Wickberg Fuchs    
  Tord Lundström      
  Leif Henriksson      
         
         
ma 13

Kanada - USA

3-2 (1-2, 0-0, 2-0) Publik:

Domare:

11 feb Kanada: USA:   Snetkov, Sovjet
1968 Ray Cadieux 2 Larry Pleau   Seglin, Sovjet
  Marshall Johnston Bruce Riutta    
         
         
ma 14

Sovjet - Västtyskland

9-1 (4-1, 4-0, 1-0) Publik:

Domare:

11 feb Sovjet: Västtyskland:   Trumble, USA
1968 Viktor Polupanov 2 Funk   Valentin, Österrike
  Venjamin Alexandrov 2      
  Anatolij Ionov      
  Vjatjeslav Starsjinov      
  Boris Majorov      
  Jurij Mojsejev      
  Anatolij Firsov      
         
         
ma 15

Tjeckoslovakien - Östtyskland

10-3 (5-2, 1-0, 4-1) Publik:

Domare:

12 feb Tjeckoslovakien: Östtyskland:   Ove Dahlberg, Sverige
1968 Josef Horesovsky 4 Karenbauer   Sakari Sillankorva, Finland
  Vaclav Nedomansky 2 Novy    
  Jaroslav Jirik Peters    
  Jan Suchy      
  Jiri Kochta      
  Frantisek Sevcik      
         
         
ma 16

Sverige - Finland

5-1 (1-0, 2-1, 2-0) Publik:

Domare:

12 feb Sverige: Finland:   Kubinec, Kanada
1968 Håkan Wickberg 2 Lasse Oksanen   Korinek, Tjeckoslovakien
  Svante Granholm      
  Lars-Göran Nilsson      
  Folke Bengtsson      
         
         
ma 17

USA - Västtyskland

8-1 (2-1, 4-0, 2-0) Publik:

Domare:

12 feb USA: Västtyskland:   McEvoy, Kanada
1968 Doug Volmar 2 Funk   Seglin, Sovjet
  Donald Ross      
  Jack Morrison      
  Lou Nanne      
  Larry Pleau      
  John Cunoff      
  Paul Hurley      
         
         
ma 18

Sovjet - Sverige

3-2 (1-1, 0-0, 2-1) Publik:

Domare:

13 feb Sovjet: Sverige:   Kubinec, Kanada
1968 Anatolij Firsov 2 Carl-Göran Öberg   Korinek, Tjeckoslovakien
  Viktor Blinov Lennart Svedberg    
         
         
ma 19

Tjeckoslovakien - Kanada

2-3 (0-0, 0-3, 2-0) Publik:

Domare:

13 feb Tjeckoslovakien: Kanada:   Trumble, USA
1968 Jan Havel Fran Huck   Sillankorva, Finland
  Vaclav Nedomansky Roger Bourbonnais    
    Ray Cadieux    
         
         
ma 20

Östtyskland - Finland

2-3 (1-2, 0-1, 1-0) Publik:

Domare:

14 feb Östtyskland: Finland:   Bucala, Tjeckoslovakien
1968 R.Noack Matti Harju 2   Ove Dahlberg, Sverige
  Peters Matti Keinonen    
         
         
ma 21

Östtyskland - USA

4-6 (1-3, 1-1, 2-2) Publik:

Domare:

15 feb Östtyskland: USA:   Kubinec, Kanada
1968 Fuchs 2 Larry Stordahl 2   Seglin, Sovjet
  Karrenbauer 2 Paul Hurley 2    
    Doug Volmar    
    Len Lilyholm    
         
         
ma 22

Sverige - Kanada

0-3 (0-2, 0-0, 0-1) Publik:

Domare:

15 feb   Kanada:   Sillankorva, Finland
1968   Marshall Johnston   Korinek, Tjeckoslovakien
    Garry Pinder    
    Danny O´Shea    
         
         
ma 23

Tjeckoslovakien - Sovjet

5-4 (3-1, 1-1, 1-2) Publik:

Domare:

15 feb Tjeckoslovakien: Sovjet:   Trumble, USA
1968 Frantisek Sevcik Boris Majorov 2   Ove Dahlberg, Sverige
  Petr Hejma Viktor Blinov    
  Jan Havel Viktor Polupanov    
  Josef Golonka      
  Jaroslav Jirik      
         
         
ma 24

Finland - Västtyskland

4-1 (2-1, 1-0, 1-0) Publik:

Domare:

16 feb Finland: Västtyskland:   Korinek, Tjeckoslovakien
  Pekka Leimu 2 Schloder   Bucala, Tjeckoslovakien
  Veli-Pekka Ketola      
  Jorma Peltonen      
         
         
ma 25

Östtyskland - Västtyskland

2-4 (0-1, 1-2, 1-1) Publik:

Domare:

17 feb Östtyskland: Västtyskland:   McEvoy, Kanada
1968 Hiller Funk   Korinek, Tjeckoslovakien
  Fuchs Waitl    
    Hanig    
    Lax    
         
         
ma 26

USA - Finland:

1-1 (1-1, 0-0, 0-0) Publik:

Domare:

17 feb USA: Finland:   Kubinec, Kanada
1968 Doug Volmar Juhani Wahlsten   Seglin, Sovjet
         
         
ma 27

Tjeckoslovakien - Sverige

2-2 (1-1, 1-0, 0-1) Publik:

Domare:

17 feb Tjeckoslovakien: Sverige:   Trumble, USA
1968 Josef Golonka Folke Bengtsson   Sillankorva, Finland
  Jan Hrbaty Leif Henriksson    
         
         
ma 28

Sovjet - Kanada

5-0 (1-0, 1-0, 3-0) Publik:

Domare:

17 feb Sovjet:     Trumble, USA
1968 Anatolij Firsov 2     Ove Dahlberg, Sverige
  Jevgenij Misjakov      
  Vjatjeslav Starsjinov      
  Jevgenij Zimin      
         

Olympic Winners, World and European Champions:
Viktor Konovalenko, Viktor Zinger - Viktor Blinov, Vitalij Davidov, Viktor Kuzkin, Alexandr Ragulin, Oleg Zajcev, Igor Romiševskij -
Boris Majorov, Vjačeslav Staršinov, Venjamin Alexandrov, Anatolij Firsov, Viktor Populanov, Vladimir Vikulov, Jurij Mojsejev,
Jevgenij Mišakov, Jevgenij Zimin, Anatolij Ionov. Coach: Arkadij Černyšev, Anatolij Tarasov.

Czechoslovakia:
Vladimír Dzurilla, Vladimír Nadrchal - Josef Horešovský, Jan Suchý, Karel Masopust, František Pospíšil, Oldřich Machač -
František Ševčík, Jozef Golonka, Jaroslav Jiřík - Jan Klapáč, Václav Nedomanský, Jiří Holík - Jan Hrbatý, Jiří Kochta, Josef Černý,
Jan Havel, Petr Hejma. Coach: Jaroslav Pitner, Vladimír Kostka

Canada:
Ken Broderick, Wayne Stephenson - Marshall Johnston, Terry O'Malley, Barry MacKenzie, Brian Glennie, Paul Conlin -
Frank Huck, Morris Mott, Ray Cadieux, Herb Pinder, Danny O'Shea, Roger Bourbonnais, Bill MacMillan, Gary Dineen,
Ted Hargreaves, Steve Monteith, Harry Pinder. Coach: Jackie McLeod.

Sweden:
Leif Holmqvist, Hans Dahllöf - Roland Stoltz, Lars-Erik Sjöberg,Nils Johansson, Bert-Olov Nordlander, Lennart Svedberg, Arne Carlsson -
Lars-Göran Nilsson, Håkan Wickberg, Tord Lundström, Björn Palmqvist, Folke Bengtsson, Svante Granholm, Henric Hedlund, Leif Henriksson,
Roger Olsson, Carl-Göran Öberg. Coach: Arne Strömberg.

Finland:
Urpo Ylönen, Pentti Koskela - Paavo Tirkkonen, Pekka Kuusisto, Ilpo Koskela, Seppo Lindström, Lalli Partinen, Juha Rantasila,
Johansson - Matti Reunamäki, Juhani Wahlsten, Matti Keinonen, Lasse Oksanen, Jorma Peltonen, Esa Peltonen, Veli-Pekka Ketola,
Matti Harju, Pekka Leimu. Coach: Augustin Bubník.

United States:
Pat Rupp, James Logue - Lou Nanne, Bob Paradise, Paul Hurley, Donald Ross, Bruce Riutta, Robert Gaudreau - Herb Brooks, Larry Pleau,
John Cunniff, Doug Volmar, Leonard Lilyholm, Craig Falkman, Jack Morrison, Tom Hurley, Larry Stordahl, Jack Dale. Coach: Murray Williamson.